Konsultacja telefoniczna ze specjalistą: +48 604 450 000

Praktyczne rady w walce z boleriozą

  • Dobrze natleniona krew nie jest dla nich przyjaznym środowiskiem, więc rzadko chorują na boreliozę ludzie zażywający dużo ruchu na świeżym powietrzu i uprawiający sport.
  • Wiadomo, że sprzyja ich rozwojowi dieta bogata w węglowodany, bo jest to najlepsza pożywka dla bakterii beztlenowych, do której to grupy należą krętki borrelii. To tłumaczy, dlaczego odstawienie słodyczy i wszelkich cukrów (węglowodanów), jak też okresowe głodówki szybko poprawiają stan chorych.
  • Bakterie borrelii źle znoszą też stan przegrzania. Dlatego mało roztropnym jest sztuczne obniżanie gorączki we wszelkiego rodzaju infekcjach. To jest sposób wypracowany przez organizm w toku ewolucji, by niszczyć wszelkiego rodzaju chorobotwórcze patogeny. W przypadku dolegliwości boreliozy zalecane jest sztuczne podnoszenie temperatury ciała, np. pobyty w saunie, plażowanie w upalne dni, urlopy w krajach południowych itp.
  • Przepracowanie i długotrwały stres osłabiają organizm, co wykorzystują wszelkie patogeny, w tym bakterie boreliozy.
  • Bardziej na rozwój tej choroby są narażone osoby w wieku starszym, gdy układ odpornościowy organizmu ogólnie słabnie.

Wybierając się do lasu najlepiej wybrać odzież w jasnym, jednolitym kolorze i zakryć nią całe ciało. Nieproszonych gości łatwo wtedy zauważyć i pozbyć się, zanim znajdą dojście do naszej skóry. Warto też schować dłuższe włosy pod nakryciem głowy.
Gdy chodzi o kleszcze i końskie muchy, najczęściej na ukąszenia narażeni jesteśmy na łące w wysokich trawach.
Dobrze jest użyć środka odstraszającego owady kłujące.

Ponieważ media piszą dużo o kleszczach roznoszących boreliozę, bardzo wiele osób zgłasza się od razu po takim ugryzieniu do lekarza po antybiotyki. Ze względu na małą skuteczność antybiotyków w leczeniu boreliozy, jak też skutki uboczne ich przyjmowania, warto odczekać jakiś czas, obserwując organizm, czy pojawią się objawy choroby, bo nie wiemy, czy kleszcz był zainfekowany i jakimi patogenami.
Warto natomiast zawsze sięgać po preparaty ziołowe polecane na boreliozę w postaci herbatek, nalewek czy tabletek. Najczęściej polecane są szczeć i czystek.

Call Now ButtonZadzwoń teraz!